Motoristi Pred Parlament


NEKATERA DEJSTVA O VARNOSTNIH OGRAJAH


- Varnostne cestne ograje so namenjene preprečevanju oziroma omilitvi posledic prometnih nesreč. Preprečile naj bi, da vozilo zdrsne s ceste, pri čemer zadržijo avtomobile in tudi tovorna vozila, težka do 40 ton.

- Varnostna ograja ne preprečuje zdrsa motociklista s ceste, saj se voznik motocikla ob padcu loči od vozila in lahko zdrsne pod ograjo ali trči v nezaščiten nosilni stebriček.

- Druga alineja prvega odstavka 25. člena Zakona o javnih cestah (ZJC) se glasi: “Državne ceste se morajo načrtovati, projektirati in graditi tako, da bosta z njimi zagotovljena varno odvijanje prometa vseh udeležencev v prometu ter skladnost cest z drugimi posegi v prostor in z okoljem, skozi katero potekajo.”

- Motoristi želimo biti enakopravni in enakovredni udeleženci v prometu.

- Avtomobilu varnostna ograja prepreči zdrs s ceste, motociklista pa trk v nezaščiten nosilni stebriček ali zdrs s ceste pod ograjo v globino težko poškoduje ali ubije.

- Dopolnitev varnostne ograje po izračunih različnih evropskih motorističnih združenj (Mehrsi, FEMA, Bikers Project in mnogi drugi …) in tudi Družbe za Državne Ceste stane 2500 do 3000 SIT na tekoči meter. (Vir: http://mehrsi.org, DDC )

- Preko 60 % motociklistov, ki trči v »varnostno ograjo«, obleži s hudimi poškodbami ali umre. (vir: http://mehrsi.org )

- Najmanj vsak peti motociklist, ki trči v »varnostno ograjo«, umre. ( vir: http://mehrsi.org )

- 20 % smrtnih žrtev med motoristi v Sloveniji je posledica trka v nosilni stebriček varnostne ograje. (vir: http://www.policija.si )

- Registriranih motornih koles in koles z motorjem je v Sloveniji preko 50.000. Voznikov z veljavnim izpitom kategorije A je preko 600.000. (vir: http://www.mnz.si )