VARNOSTNE OGRAJE IN DODATNA ZAŠČITA ZA MOTORISTE

(novosti v zadnjem letu in cilji za naprej)

 

Neformalno združenje Motoristi Pred Parlament je v lanskem letu uspešno zaoralo ledino postavitve dodatne zaščite za motoriste na varnostnih ograjah. Prve zaščite so že nameščene, v letošnjem letu pa bodo z njimi opremljeni novi odseki slovenskih cest.

 

Od ustanovitve avgusta 2004 pa do konca marca 2005 je bilo zbranih prek 5000 podpisov v podporo postavitvi dodatne zaščite za motoriste na varnostnih ograjah. 19.4.2005 sta bili, skupaj z vsemi podpisi, oddani vlogi za spremembo ˝Pravilnika o opremi in signalizaciji javnih cest˝(POSJC) in spremembo ˝Tehnične specifikacije 02.210, način in pogoji postavitve varnostnih ograj˝ (TSC 02.210).

 

Morda se komu zdi, da se od konca zbiranja podpisov, ni zgodilo nič, vendar temu k sreči ni tako. Se pa Motoristi Pred Parlament na lastno željo v svojih prizadevanjih medijsko ne izpostavljajo in zato o rezultatih projekta ne obveščajo širše javnosti. Res je, da državni mlini meljejo počasi a konkretni rezultati so tu …..

 

 

 

Pravila igre – Spremenimo jih !

 

V Sloveniji imamo trinivojsko zakonodajo o cestah. Najvišji nivo predstavlja ˝Zakon o javnih cestah˝ (ZJC), ki v 24. členu vsem udeležencem (in tudi motoristom) zagotavlja enako stopnjo varnosti ob uporabi javnih cest in iz tega stališča ustreza našim zahtevam in je v bistvu argument na naši strani.

 

Drugi nivo so pravilniki, ki določajo pravila, katerim morajo ceste in cestni elementi ustrezati. POSJC v 74. členu sicer omenja varnostne ograje, vendar jih opredeljuje kot element za preprečevanje zdrsov vozil s ceste. V predlogu za spremembe pravilnika s februarja 2006 je na naš predlog v 74. členu dodan odstavek, ki določa, da se sme na obstoječe varnostne ograje nameščati elemente namenjene preprečevanju zdrsov motoristov pod ograjo ali v nosilni stebriček varnostne ograje. To določilo ustvarja pravno podlago, ki omogoča legalno namestitev dodatne zaščite za motoriste na varnostne ograje.

 

Tretji nivo so zelo konkretni tehnični dokumenti oz. ˝Tehnične specifikacije za ceste˝, ki v metrih, tonah, tolerancah itd… natančno določajo materiale, pogoje in načine za postavitev vsakega dela javne ceste in opreme javnih cest.

 

Za ustrezne dopolnitve in spremembe TSC 02.210 sodelujemo s »Tehničnim odborom 02« (TO 02), ki deluje v okviru »Direkcije RS za ceste« (DRSC) in je organ, ki sprejema in potrjuje tehnične specifikacije ter obravnava predloge za spremembe. Ker TSC 02.210 trenutno ne vsebuje uporabnih navodil za nameščanje dodatne zaščite za motoriste, smo februarja 2006 oddali zelo natančen predlog za spremembo in dopolnitev TSC 02.210, kjer so natančno navedeni pogoji za postavitev dodatne zaščite za motoriste na obstoječe varnostne ograje.

 

Glede na dosedanje izkušnje pričakujemo, da bosta letos oba zgoraj omenjena dokumenta (POSJC in TSC 02.210) potrjena in sprejeta, ter bo tako vzpostavljena pravna osnova za postavitev dodatne opreme za motoriste na vseh novogradnjah in rekonstrukcijah slovenskih cest. Tehnične specifikacije so po zakonu obvezujoče za projektante in izvajalce del na javnih cestah, kar bo v bistvu sistemsko rešilo problem dodatne zaščite za motoriste na obstoječih neustreznih varnostnih ograjah.

 

 

 

Konkretno – Naša četica koraka, strumno in veselo …

 

Do sedaj smo na DRSC poslali več predlogov za dopolnitev varnostnih ograj na slovenskih cestah. Ob tem smo vzpostavili tudi zelo dobre operativne odnose z Družbo za državne ceste (DDC), ki je v bistvu izvajalec vseh del za DRSC. Slednji je namreč le »politični organ« in s konkretnimi projekti nima neposrednega stika.

 

Konkretno sodelovanje z DDC je do sedaj obrodilo postavitev dodatne zaščite za motoriste na cesti od Nove Gorice do Bovca, ki jo v motoristični sezoni prevozi več deset tisoč motoristov in je ena motoristično najbolj prometnih cest v državi. Na tej cesti se vsako leto smrtno ponesreči vsaj en motorist zaradi trka v nezaščiten količek varnostne ograje, kar je bil poleg prometne obremenjenosti glavni razlog za izbor trase.


Znotraj proračuna za leto 2005, ki je namenjen vzdrževanju varnostnih ograj, je bil namenjen opazen del sredstev za postavitev dodatne zaščite na tem prvem predlaganem odseku. Postavljenih je bilo celo več ograj od našega prvotnega predloga. Nekaj dodatkov bo še potrebnih, vendar je večina kritičnih odsekov na pilotskem projektu urejenih.

 

Za leto 2006 je že potrjena postavitev dodatne zaščite za motoriste na cesti Ljubljana – Kočevje – Brod na Kolpi in Kočevje – Dvor, kjer prav tako vsako leto umre vsaj en motorist zaradi trka v nezaščiten količek varnostne ograje.

 

 

 

Kriteriji – Kje postaviti dodatne zaščite?

 

Kriterij za določitev prioritet pri izbiri predlogov je vsekakor gostota prometa motoristov oz. gostota motorističnih nesreč na posamezni cesti. Statistiko motorističnih nesreč v Sloveniji od leta 2000 do 2005 smo pridobili od Policije in je odličen pripomoček pri določanju prioritet, ter tudi sicer za določanje kriterijev za postavitev dodatne zaščite za motoriste. Iz podatkov je razvidno, da se velika večina motorističnih nesreč zgodi na regionalnih in glavnih cestah vseh redov.

Polmer ovinka je prav tako pomemben podatek pri odločanju o postavitvi dodatne zaščite. Glede na izkušnje iz tujine, lastna opazovanja in izkušnje ob postavitvi prvih ograj menimo, da je dodatna zaščita na varnostnih ograjah nujna na ovinkih z radijem manjšim ali enakim 50 metrov.

Poleg prejšnjega pogoja pa menimo, da je postavitev dodatne zaščite smiselna tudi kadar je radij cestne krivine sicer večji od 50 metrov, če so izpolnjeni še nekateri dodatni pogoji in sicer: nagla sprememba krivine, nepregleden ovinek, povečana verjetnost kamenja, peska in vode na cesti... Ti pogoji se ugotavljajo in ocenijo ob ogledu trase pred namestitvijo dodatne zaščite.

 

S pomočjo navedenih kriterijev, konkretnih izkušenj ob montaži dodatnih elementov na cesti Nova Gorica – Bovec, ogledom lokacij in tehnike montaže smo izdelali zelo natančen predlog pogojev za postavitev dodatne zaščite za motoriste. Predlog je bil februarja 2006 poslan na DRSC, kjer ga bo TO 02 prednostno obravnaval in po pričakovanjih letos tudi potrdil in sprejel. S svojimi predlogi ne posegamo v obstoječa pravila za postavitev varnostnih ograj ampak jih samo dopolnjujemo na način, ki bo omogočil višjo raven varnosti motoristov ob trkih v varnostne ograje.

To je šele začetek - Ni vse slabo kar se ne sveti!

 

V nasprotju s splošnim prepričanjem, da z državo ni mogoče normalno sodelovati, so naše izkušnje z državno upravo na vseh ravneh dobre. Naš uspeh je dokaz, da lahko z dobro pripravljenimi in utemeljenimi predlogi, potrpežljivostjo in sistematičnostjo, dosežemo in uresničimo vse zastavljene cilje.

 

 

 

Poziv aktivistom!

Vsi zainteresirani, ki ste pripravljeni pomagati pri projektu dodatne zaščite za motoriste, pišite na elektronski naslov MotoristiPredParlament@motorheat.net. Trenutno potrebujemo prostovoljce/aktiviste, ki bi bili pripravljeni prevoziti, popisati in fotografirati določene ceste in cestne odseke za pripravo novih predlogov za montažo dodatne zaščite za motoriste na obstoječe varnostne ograje.

 

 

Motoristi Pred Parlament

neformalno združenje motoristov

Motoristi Pred Parlament

 

Ljubljana 3. April 2006