- Varnostna ograja brez dodatne zaščite za motoriste ne opravlja naloge, za katero je predvidena.
- Nezaščiten nosilni stebriček varnostne ograje se že pri trku nad 30 km/h spremeni v nevarno rezilo (trk pri 30 km/h je enakovreden padcu iz prvega nadstropja oziroma višine 3.5 metra).
- Motoristom so neustrezne varnostne ograje smrtno nevarne, saj ob zdrsu motocikla in trku motociklista v nezaščiten nosilni stebriček v 60% primerov povzročajo težke poškodbe ali celo smrt v prek. Zdrs pod ograjo mimo nosilnega stebrička prav tako povzroči težke poškodbe ali smrt zaradi padca v globino.
- Motociklista ne obdaja potniška kabina, ki bi absorbirala udarec v varnostno ograjo in omogočila varno zaustavitev vozila in potnikov. Vsa gibalna energija drsečega motociklista se sprosti na ozkem in togem nosilnem stebričku varnostne ograje.
- V letu 2005 je umrlo pet (5) motoristov zaradi udarca v nezaščiten nosilni stebriček varnostne ograje.
- V letu 2004 so umrli štirje (4) motoristi zaradi udarca v nezaščiten nosilni stebriček varnostne ograje.
- V letu 2003 so umrli trije (3) motoristi zaradi udarca v nezaščiten nosilni stebriček varnostne ograje.
- Glede na obstoješe statistične podatke lahko predvidevamo, da je bilo poleg znanega števila mrtvih zaradi enakega razloga vsaj še dvakrat toliko težko poškodovanih motociklistov.
- Na podlagi raziskave »Inštituta RS za varovanje zdravja« (glej povzetek raziskave v prilogi), je v Sloveniji človeško življenje izgubljeno v prometni nesreči ekonomsko ovrednoteno prek 500 milijonov SIT. Ob upoštevanju inflacijskih gibanj od časa nastanka raziskave leta 1996 lahko zgornji znesek pomnožimo še s faktorjem približno 1,5 in pridemo do okvirnega zneska 750 mio SIT oziroma 3.000.000 EUR !!!
- Za ENO izgubljeno življenje bi tako lahko dopolnili kar 250 kilometrov zaščitnih ograj, morda prav na odseku, kjer bo umrl naslednji.
- K vsem stroškom poškodovanih ali umrlih motoristov lahko letno prištevamo tudi stroške dolgotrajnih zdravljenj, trajne izpade plačila davkov, socialna nadomestila za žrtve in sorodnike in podobne izdatke, ki jih ima država z vsakim mrtvim ali težko poškodovanim motociklistom.
- Z vzpostavitvijo ustrezne pravne podlage in vpeljave ustrezne prakse pri gradnji cest in varnih cestnih ograj lahko Republika Slovenija postane vzor za države, kjer si za takšno varnost že prizadevajo številna motoristična združenja. Direktive EU v zvezi s to problematiko že obstajajo in jih je potrebno samo začeti uporabljati v praksi.